نیاز به توجه جدی مسئولین به یکی از نمایه‌سازهای مهم دنیا

از سال ۱۳۹۲ تا کنون وضعیت مناسبی در Scopus نداریم

طبق آمارهای ارایه شده از سوی کمیسیون نشریات وزارت بهداشت رشد علمی نمایه شدن مجلات از سال ۱۳۹۲ تاکنون در پایگاه استنادی Scopus متوقف شده است.

شیما رحیمی،  خبرنگار سای نیوز
شیما رحیمی،
خبرنگار سای نیوز

طبق آمارهای موجود در این پایگاه پس از رشد بیسابقه علمی ایران از سال ۱۳۸۳ (۸ مجله نمایه شده) تا سال ۱۳۹۱ (۸۵ مجله نمایه شده در Scopus و ۷۳ مجله در Embase) توقف این رشد از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۳ گزارش شده است. به طوری که این روند از سال ۱۳۹۲ با تعداد ۹۰ مجله در Scopus و ۷۷ مجله در Embase ثابت مانده است.

عدم رشد مجلات در این دو سال اخیر زنگ خطر جدی برای مجلات کشور محسوب می‌شود زیرا که در مقایسه با دو سال پیش که ایران به عنوان دارنده سریع ترین رشد علمی در همین پایگاه‌ها به آن استناد شده بود این نکته جای بسی تامل دارد.

7 Comments

  1. پیشنهاد می شود در یک بررسی الکترونیکی بطور تصادفی ،از محققینی که رشد منفی داشته اند از طریق ایمیل خواسته شود که دلیل افت شما چه بوده است؟. با این تعداد افزایش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی، این توقف واقعا نگران کننده است.

  2. دلیل اصلی آن از بین رفتن انگیزه در دور دوم ریاست جمهوری قبلی است که مدیریت ناکارآمدی را در دانشگاهها مستولی کرده بود نتایج درخشان قبلی مربوط به سالهای قبل از آن می باشد انتشار مقالات مربوط به تحقیقات سنواط گذشته می باشد بنابر این تا چند سال آینده هنوز بایستی شاهد این رکود باشید لطفا این موضوع را به صاحب نظران مجلسی هم یادآور شوید

  3. در دانشگاه ها با رشد روز افزون رشته ها و دانشگاه ها از اساتید تدریس می خواهند و نه تحقیق.در برخی دانشگاه های علوم پزشکی امتیازات ارتقا بیشتر بر تدریس استوار است و نه تحقیق. اینکه از استاد خواسته شود که هم زیاد درس بدهد، هم زیاد تحقیق کند هم مسوولیت اجرایی بپذیرد و در عین حال کلایه ای از حقوق ها که با وضع گرانی های اخیر گمر شکن است، هم نداشته باشد شدنی نیست. در برخی دانشگاه ها امتیازات تشویقی خوبی برای محققین فراهم شده است ولی در برخی دیگر امتیازات خاصی نیست. در هر حال به نظر می رسد اگر افراد با داشتن علاقه، توانایی و بدون فشار قانون و تبصره به تحقیق بپردازند راندمان بمراتب بیشتر خواهد بود.

  4. به نظر من این افت منطقی است چون نگاه وزارت علوم به این موضوع تغییر کرده و الان که در دهه تجاری سازی هستیم ملاک و معیار ارتقا رشد شرکت های با نگاه تجاری سازی است بنابراین عضو علمی حق دارد دیگه خیلی به دنبال مقاله نباسه و به نظر من حق هم همین است

  5. آقایان تعدادی از مسایل را نامبردندکه دیگران تکمیل خواهند کرد.من با تجربه ایکه دررشته بالینی دارم معتقدم که مشکل پژوهش،به چندسبب ارتباط پیدا میکند:یکی عدم کاربردجدی درزمان آموزش،دیگرگرفتاری استادچه به سبب نداشتن وقت و فرصت کافی،برای پرداختن واقعی به تهیه پروژه،پیدا کردن دانشجوی خواهان در اختیار و پیگیری درست جلو بردن آنست.

  6. سلام. همکاران محترم توجه کنند که ایندکس شدن مجلات متوقف شده و نه مقالات. شاید به این دلیل باشد که ما باید از مجلات جدید با تیم علمی قویتری باید حمایت کنیم.

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*