هیئت سردبیران پایگاه خبری ساینیوز اعلام کرد:

دعوت از محققین و جامعه دانشگاهی کشور برای ارسال مطالب علمی -خبری و آموزشی

شهریور ۲۳, ۱۳۹۲ واحد خبری 7

هیئت سردبیران پایگاه خبری-آموزشی ساینیوز از کلیه محققین، پژوهشگران و خوانندگان دعوت می‌نماید مطالب علمی، آموزشی و خبری جدید خود را به این پایگاه ارسال نمایند.

کدی برای استاندارد کردن مقالات

چگونه میتوان به DOI مجهز شد؟

شهریور ۱۷, ۱۳۹۲ واحد خبری 3

سوالات متعددی برای استفاده از  DOI در مجلات وجود دارد که در این نوشتار به پاسخگویی برخی از آنها میپردازیم.

راههای اشتباهی که مجبور به حرکت در آنها میشویم:

نقش DOI در افزایش ضریب نفوذ مجلات و ارتقا جایگاه علمی دانشگاهها

شهریور ۱۷, ۱۳۹۲ واحد خبری 3

DOI تنها یک کد استاندارد برای افزایش کیفیت و کمیت مقالات نیست. به کمک این ابزار میتوان رتبه واقعی علمی دانشگاهها را در سایتهای معتبر تا چند پله افزایش داد. تحریمها نمیتواند موجب عدم دسترسی مجلات ایرانی به این ابزار مهم شوند. نوشتار حاضر به بررسی دو رویداد واقعی در ایران میپردازد.

لزوم توجه به اخلاق در نشر و حفظ بیت المال:

نقدی بر پرتال مجلات وزارت بهداشت Reseach.ac.ir/journals

شهریور ۱۶, ۱۳۹۲ واحد خبری 0

پس از گذشت حدود سه سال از ایجاد و بهره برداری از پرتال مجلات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برآن شدیم تا ضمن بررسی نقادانه از این پرتال راهکارهای مناسب جهت اصلاح ساختاری این پروژه نیمه تمام را ارایه دهیم.

مدل استنادی برزیلی که توسط ISI شکار شد

پشته سازی و ایجاد ضریب نفوذهای غیرمتعارف در مجلات

شهریور ۱۶, ۱۳۹۲ واحد خبری 1

پشته سازی یا به عبارت دیگر هم افزایی فریبکارانه ضریب نفوذ در مجلات اخیرا توسط ISI کشف و به جامعه علمی معرفی شد. تاریخچه و جزییات این پدیده در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. یکی از دغدغه های سردبیر یک مجله افزایش ضریب نفوذ ( Impact Factor) مجله است. ضریب نفوذ هر مجله انعکاسی از میزان استنادات (Citation) به مقالات چاپ شده در آن مجله می باشد. در ابتدا برخی از مجلات عدد Impact Factor مجله خود را با افزایش استنادات به مقالات خود (Self Citation) بالا می بردند اما بعد از مشخص شدن این الگو، موسسه تامسون […]

چند مجله برزیلی از لیست ISI خارج شدند

افزایش ضریب نفوذ با قیمت اخراج از ISI/ تجربه تلخ برزیلی‌ها

شهریور ۱۶, ۱۳۹۲ واحد خبری 3

ضریب نفوذ یا Impact Factor یکی از معیارهای علم سنجی در دنباست و مجلات نمایه شده در ISI برای افزایش ضریب نفوذ خود به راههای مختلفی روی می آورند. بعضی از این روشها اگرچه ظاهرا منجر به افزایش ضریب نفوذ آنها میشود اما در نهایت نتیجه ای غیر قابل باور در پی خواهد داشت. در زیر به بررسی روش مورد استفاده تعدادی از مجلات برزیلی برای در افزایش ضریب نفوذ مجلاتشان و نتیجه منفی آن میپردازیم.

بررسی جزییات فنی نمایه شدن در بزرگترین بانک مقالات پزشکی

چگونه در PubMed نمایه شویم؟

شهریور ۱۶, ۱۳۹۲ واحد خبری 5

دیده شدن در PubMed در میان مجلات علوم پزشکی و زیستی از اهمیت زیادی برخوردار است. آنچه حائز اهمیت است این است که چگونه میتوان در این بانک اطلاعاتی مهم و معتبر دیده شد؟ آیا اصطلاح رایج نمایه شدن در PubMed صحیح است؟ برای دیده شدن در پابمد چه راههائی وجود دارد؟ پاسخ به این سوالات را میتوانید در مقاله زیر به دست آورید. بر خلاف تفکر بسیاری از محققین علوم پزشکی؛ پابمد یک بانک اطلاعاتی برای نمایه کردن مقالات نیست بلکه خود یک موتور جستجو می‌باشد که مقالات نمایه شده در PubMed Central و Medline را جستجو کرده و […]